Soutěže na Facebooku mají pré. Byl zrušen zákon o loteriích

Soutěže na Facebooku mají pré. Byl zrušen zákon o loteriích

Ještě nedávno jsme při pořádání spotřebitelských soutěží na Facebooku měli celkem svázané ruce. Na náhodné losování výherce bez přítomnosti notáře jsme mohli zapomenout. V určitých případech se musely soutěže i hlásit finančnímu úřadu. To je už passé a my můžeme facebookovat a soutěžit o stošest a skoro bez omezení.

RIP zákon č. 202/1990 Sb. o loteriích

Spotřebitelské soutěže se k 1. 1. 2017 přesunuly pod zákon o ochraně spotřebitele. Loterijní zákon byl nemilosrdně smeten z povrchu zemského. A co to pro nás znamená? Od Nového roku se nemusíme omezovat jen na dovednostní, rychlostní a další kreativní soutěže. Výherce může být vybrán i náhodně, zmizela ohlašovací povinnost a cestu nám nekříží ani finanční hodnota cen.

Pokud vás zajímá, kam zmizel zbytek soutěží, loterie, sázky a hazard, tak přesně tady → Zákon č. 186/2016 SB. o hazardních hrách.

Omezení jen ze strany Facebooku

I přes úpravu legislativy ale nesmíme zapomenout na Facebook. Ten stále vyžaduje osvobození od pořádání soutěže a zakazuje žádat o sdílení soutěžních příspěvků na osobní timeline a označování lidí na fotkách.

TIP Advisio: Připravte si vždy pravidla soutěže se všemi potřebnými informacemi (kdo, co, kdy, kde a jak) a umístěte je ideálně na svůj web. Takto dlouhý text nevypadá na Facebooku nejlépe a navíc se lidé skrz odkaz prokliknou přímo na vaši stránku 🙂.

5 komentářů u „Soutěže na Facebooku mají pré. Byl zrušen zákon o loteriích

 1. Kamila S.

  Dobrý den. Konečně jsem našla informaci, kterou jsem hledala. Chci na svých fcb stránkách uspořádat soutěž o kosmetický balíček. Ne podmiňuji to sdílením ani lajkováním. Jen chci aby soutěžící napsali do komentářů svůj názor. Ze všech účastníků pak vylosuji jednoho vítěze. Jsem opravdu ráda, že to nemusím 2 týdny předem hlásit financaku a ze si nemusím k losování objednat notáře. Děkuji Kamila S.

  1. Eliška Reznerová Autor příspěvku

   Dobrý den Lenko,

   soutěže na Facebooku můžete pořádat i jako fyzická osoba :-).

   Mějte se krásně.
   Eliška

 2. Jarmila J.

  Dobrý den,
  jsem četla o změnách spotřebitelské soutěže od 1.1.2017. A já mám dotaz, zda se do toho zahrnuje i to, že když někdo poskytuje služby Podpora prodeje a Technická podpora za kterou si účtuje částku např.39,-/ měsíčně a k tomu jako bonus pro zákazníky dělá soutěže o věcné ceny do cca 1000,- přičemž do hry zákazník nedává žádné sázky ani jiné peníze a losování probíhá formou “první, kdo odpoví správně na otázku vyhrává nebo náhodnou formou” zda toto patří také do zákonu o hazardu?

  Předem děkuji za odpověď
  Jarmila J

  1. Eliška Reznerová Autor příspěvku

   Dobrý den, Jarmilo,

   Vaše soutěž je klasická spotřebitelská a tedy spadá pod Zákon o ochraně spotřebitele. Nejedná se o hazardní hru, viz Zákon o hazardních hrách § 3 (1)
   “Hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.”

   Vs Zákon o ochraně spotřebitele:
   “Pro účely tohoto zákona se rozumí: spotřebitelskou soutěží soutěž, anketa nebo jiná akce o ceny pořádaná pro spotřebitele v přímé souvislosti s propagací, nabídkou nebo prodejem výrobku či služby prodávajícího, při níž se prodávající či jím pověřená osoba zavazuje vyplatit účastníkům určeným náhodným výběrem peněžité či nepeněžité ceny a při kterých je podmínkou účasti zakoupení určitého výrobku či služby a doložení tohoto nákupu prodávajícímu nebo uzavření smluvního vztahu s prodávajícím výrobku, nebo služby či účast spotřebitele na marketingové akci prodávajícího, a to i nepřímo prostřednictvím jiné osoby.”

   Dle těchto informací, pokud tedy není oněch 39 Kč přímý vklad do soutěže, ale jedná se o cenu za službu či produkt a soutěž je jen přidaná hodnota, řadí se Vaše soutěž mezi spotřebitelské.

   Přeji pěkný den a mnoho úspěchu při podnikání
   Eliška

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *